国产午夜精品久久久久免费视-国产午夜三级-国产性大片黄在线观看在线放-国产性老妇女做爰在线-一区一精品-一区在线观看

Unit 29 Shopping Lesson 116教學設計

發布時間:2016-9-17 編輯:互聯網 手機版

 Lesson 116教學設計示例

一、教學目標

1.知識目標

(1)學習字母組合pl, bl, cl, fl, thr, br, gr, fr的發音。

(2)繼續學習重音和語音、語調。

(3)復習本單元中所學到的句型。

2.能力目標

(1)熟練掌握本課所學語音知識。

(2)能夠熟練掌握本單元所學句型。

3.情感目標

教育學生要禮貌購物。

二、教學過程

Note: In this unit, the prices of objects are discussed. If you think your class is ready, you may discuss foreign currency and weights. In America the monetary unit is the dollar. In England it is the pound. In Canada and Australia, it is also called a dollar. However, the dollars in Canada, Australia and America are not the same. While the book is being published, the American dollar is worth the most. About one American dollar is equal to a little more than eight Chinese yuan.

As far as measuring weights, both America and England use the pound, abbreviated as“1b”. Australia and Canada use grams as a measurement. A pound weighs a little less than a jin and a kilogram is almost equal to two jin.

Step 1  Revision

1  Check the students' dialogue in SB Page 63, Part 2.

2  Revise Lesson 114, Step 2 in the TB. Get a student to play the part of the shopkeeper.

Step 2  Spelling and pronunciation

SB Page 64, Speech Cassette Lesson 116 (Phonic Reading Work). Follow the same steps as in Lesson 68, Step 2 in the TB. Get the students to listen carefully and then repeat. Make sure the students do not add any vowels between the two consonants.

Distinguishing /l/ and /r/ sounds may cause problems in certain areas of China. If this is a problem for your students, do the following activity as in TB 1 B, Lesson 68, Step 3.

Ⅰ Ⅱ lane rain pail rail lest rest tail tear load road relight rewrite lock rock

Step 3  Stress and intonation

SB Page 64, Part 2, Speech Cassette Lesson 116. Remind the students about the stress which falls on “key” words. Books closed. Get the students to listen and repeat in the usual way, showing the stress and intonation with gestures.

Step 4  Read

Note: In many countries, a supermarket that sells other things besides food and drink, such as refrigerators, TVs and clothes is known as a hypermarket.

1  SB Page 64, Part 3. Give the students one minute to skim the reading for the main idea. See TB Lesson 76, Step 8. Check answers. (The reading is about a supermarket called Price - Low. It has many things, not only food. The people who work there are friendly.)

2  Speech Cassette Lesson 116. Books closed! Play the tape two times. Have the students write down everything that they hear. Now ask them what they heard. Have the students volunteer their answers. Write the answers on the board.

3  Have the students guess the meaning of all day, a lot of, all kinds and also. Read the sentences that contain these words and phrases. If the students still cannot guess, then give them clues like, All day long we are in school. etc.

4  Books open! Play the tape again. Students listen and repeat.

5  Have the students practise reading aloud. Then choose several students to read the passage for the class.

6  Do Wb Lesson 116, Ex. 4.

Step 5  Read and write

SB Page 65, Part 4*. Students first read the passage silently. Then have several students read the passage aloud for the class. Now in pairs, the students write a dialogue, using the list given. Several pairs should volunteer to read their dialogues for the class. Encourage the students to be creative. A sample dialogue follows:

Mr Hunt: Good evening, Mrs Brown. How are you? Mrs Brown: I'm fine, thanks. I'm having friends for dinner this evening. I need to buy some food. Mr Hunt: What do you need? Mrs Brown: I need 2 pounds of chicken legs and 1 pound of fish. Mr Hunt: OK. Do you need any vegetables? Mrs Brown: Yes. How much are the potatoes and tomatoes? Mr Hunt: The potatoes are 50 cents a pound and the tomatoes are twenty-five cents a pound. Mrs Brown: I'll take 3 pounds of potatoes and 1 pound of tomatoes. Mr Hunt: Here you are. Anything else? Mrs Brown: I need some fruit. What do you have? Mr Hunt: The apples and oranges are good. Mrs Brown: Oh, I like apples. Please give me 6 apples. I also need a small bottle of apple juice and a big bottle of coke. Mr Hunt: Anything else? Mrs Brown. No, that's all. How much is it? Mr Hunt: It's 14 dollars and fifty-four cents.

Step 6  Checkpoint 29

Go through Checkpoint 29 in the usual way and discuss any problems.

Revise How much/many…?

Step 7  Workbook

SB Pages 146-148, Wb Lesson 116, Exx. 1-3 and 5. Exx. 1-3 are a good review for countable and

uncountable nouns. You may either do them in class, or assign them as homework. For Ex. 5, have the students practise and act out the dialogue. Then choose several pairs to act out their dialogue for the class.

Exx. 6-8 are optional. Exx. 6 and 7 are good activities to use as enrichment for your class. You may also have the students work in small groups and write their own menu for a restaurant using Ex. 6 as model.

Step 8 Test

1  Books closed! Say a word, and students must write down the correct How many / much … ? form. E.g. Say apples. Students write How many apples do you want? Repeat with meat, oranges, bananas, bread, milk, etc.

2  Give a short dictation. The * mark shows where you should pause while dictating.

There is a shop* near my home. *It is not very big,* but it sells many things.* My mother goes there* on Sundays.* I often go with her.* I help her carry things.*

Homework

Finish off the Workbook exercises.

Some ideas for extra practice or enrichment

1  Give the students a product or service that they must sell, for example, repairing shoes. From the newspaper or magazines, show several advertisements. Discuss what makes them appealing, and the customer want to buy the product. Then in pairs, have students design their own advertisement for the newspaper for this service. They should make it appealing, and remember that they are competing against the other students for business. After every pair has designed their advertisement, have each pair show it to the class. The class then votes to see which shop they would most likely go to, based on the advertisement.

2  Students imagine that it is Spring Festival, and they have received yasuiqian. Now they want to go shopping. In small groups with their friends, have them write a skit about going shopping and spending their money. Have each group perform their skit for the class.

主站蜘蛛池模板: 日本一区二区三区不卡在线看 | 国产精品日韩欧美 | 国产桃色在线成免费视频 | 久久久精品免费视频 | 天天舔 | 手机看片1204国内基地在线 | 久久精品免观看国产成人 | 国产精品视频福利一区二区 | 日韩精品欧美精品中文精品 | 天天摸天天摸天天躁 | 精品视频专区 | www在线视频在线播放 | 国产成人亚洲综合小说区 | 97午夜理伦片在线影院 | 午夜小视频男女在线观看 | 91嫩草国产在线观看免费 | 手机在线 | 欧美videos极度另类 | 99热在线观看精品 | 亚洲欧美人成综合导航 | 国产精品九九免费视频 | 全免费毛片在线播放 | 在线观看黄网站 | 狠狠干干干 | 日本视频网站在线www色 | 一区二区三区欧美日韩国产 | 午夜刺激爽爽视频免费观看 | 殴美黄色| 94在线成人免费视频 | 久久蝌蚪 | 免费在线观看黄色网址 | 日本人的色道免费网站 | 福利精品视频 | 成人精品一区二区激情 | 秋霞在线高清观看伦理片 | 中国一级特黄aa毛片大片 | 精品视频一区在线观看 | 一级大片免费观看 | 99精品免费在线观看 | 欧美亚洲国产精品 | 国产高清在线精品一区二区三区 |